Skip to content

Złoto jako inwestycja

Wielu z nas bardzo ceni sobie możliwość lokaty kapitału. Wariantów jest tutaj naprawdę wiele. Ryzyko, które obecne jest podczas inwestowania swoich pieniędzy na różnego rodzaju giełdach przez to, że występują tam ciągłe wahania, sprawia, że prujemy szukać alternatywnych metod lokaty kapitału. Coraz popularniejsze staje się tutaj inwestowanie kapitału w złoto.

Interesującym jest fakt, że początkowo złoto nie było traktowane jako coś bardzo wartościowego. Niegdyś przypisywano mu raczej walory estetyczne, zachwycano się jego połyskiem. Dopiero, gdy zaczęło być ono wykorzystywane do produkcji monet, zyskał on większą wartość.

Złoto, traktowane bardziej jako waluta, aniżeli jako surowiec, nie jest zagrożone przez inflację. Jego wartość ciągle jest taka sama, nie zmienia się, co sprawia, że jest ono doskonałą lokatą, na której na pewno nie stracimy, bez względu na to, co mogłoby się stać. Złoto inwestycyjne posiada pewne, dość istotne właściwości. Jest ono stopem, w którym znajduje się bardzo wysoka zawartość złota jako pierwiastka. Wedle prawa złoto takie musi być sztabką lub płynem o zawartości 95 % tego pierwiastka. Niezwykle ważnym atutem złota jako inwestycji jest fakt, że zwolnione jest ono z podatku VAT, dlatego coraz chętniej staje się ono lokatą kapitału.
Inwestując w złoto, musimy pamiętać, że staje się ono częścią majątku, taką jak dom czy inne cenne rzeczy. W złocie lokuje się kapitał nie po to, by je sprzedać. Jest to oczywiście konieczność brana pod uwagę.

Głównym celem jest jednak możliwość bezpiecznego ulokowania pieniędzy w taki sposób, by móc z nich skorzystać w razie nagłej, pilnej potrzeby. Taką inwestycją może być zakup sztabki złota lub monet bulionowych, które oferowane są przez narodowe banki, jak na przykład NBP. Zakupu takiego można dokonać u dilera – w sklepie stacjonarnym lub internetowym, np. tutaj lub tutaj. Cena takiej inwestycji, niezależnie od tego, czy będzie to sztabka złota czy też monety lokacyjne, zawsze równa jest rynkowej wartości złota. Jako punkt odniesienia stawia się tutaj londyński LBMA, czyli tak zwaną Londyńską Giełdę Złota. Diler oczywiście musi naliczyć sobie pewien procent od sprzedaży, o czym również nie należy zapominać. Podczas planowania inwestycji pamiętajmy, że bardziej opłacalne jest zakupienie większej sztabki, bo wtedy zapłacimy stosunkowo mniejszą marże dilerowi.

Wybór pomiędzy sztabką złota a monetami bulionowymi bywa trudny. Należy wziąć tu pod uwagę kilka istotnych kwestii, których rozważnie pomoże nam dokonać tegoż wyboru. Monety lokacyjne mają trochę wyższą cenę, aniżeli sztabki złota, aczkolwiek z pewnością łatwiej jest je później sprzedać, a także zbadać, czy nie są sfałszowane. Większe inwestycje wymagają raczej zakupu sztabek złota.

Taka lokata kapitału musi być przede wszystkim bezpieczna, by nie martwić się o utratę swoich pieniędzy. W związku z tym nie możemy pozwolić sobie na zakupy sztabek złota czy monet bulionowych z nieznanych, niezaufanych źródeł. Wśród monet lokacyjnych najpewniejszymi są Krugerrandy, kanadyjskie Liście Laurowe czy australijski Kangur. Takich „pewniaków” jest oczywiście więcej, należy jednak pamiętać, by monety, w które inwestujemy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Co do bezpieczeństwa sztabek złota, pamiętać trzeba, iż takie z zaufanego źródła powinny mieć dołączony tak zwany certyfikat autentyczności. Zakup u dilera, który jest znany i działa na szeroką skalę na pewno niesie ze sobą mniejsze ryzyko nabycia falsyfikatu lub próbki. W celu sprawdzenia, czy aby na pewno mamy do czynienia z prawdziwym złotem, monetę można zważyć i zmierzyć.

Duże inwestycje, które opierają się na lokacie kapitału w złocie nie potrzebują rozgłosu. Każdy, kto decyduje się na tego typu inwestycje woli być anonimowy, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Zakup dokonywany przez Internet nie do końca jest w stanie nam to zapewnić, ponieważ wymagane jest podanie wielu danych osobowych, dlatego najlepiej jest udać się do sklepów stacjonarnych i kupić złoto bezpośrednio od dilera. W ten sposób nie będzie konieczne podawanie swoich danych. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli dokonujemy zakupu złota powyżej kwoty 15 000 euro. Wtedy sprzedawca ma obowiązek wpisać dane kupującego do ksiąg.

Samo przechowywanie naszej inwestycji w formie złota także bywa problemem. Często boimy się trzymać sztabki złota w swoim mieszkaniu ze względu na ryzyko włamania. Zdarza się, że sprzedawcy oferują przechowanie złota, jednakże wiele osób odradza tego typu zabiegi, ponieważ prawdziwie nasze jest to, co posiadamy we własnych rękach. Możliwe jest zdeponowanie złota w skrytce bankowej, co wiąże się z opłatami. Tutaj zaletą jest fakt, że w sytuacji, gdy bank upada, zawartość skrytek nie wlicza się do masy upadłościowej.

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze jedna kwestia – sprzedaż złota. Nie jest to naszym pierwotnym celem, ale może okazać się to konieczne. Skup złota jest dostępny w wielu miejscach, aczkolwiek musimy pamiętać, że w każdym z tych miejsc dostać możemy zupełnie inną stawkę. Najłatwiej jest sprzedaż monety bulionowe, a także sztabki z certyfikatami.

Złoto, jako metal szlachetny, jest doskonałą inwestycją, dzięki której możemy bezpiecznie ulokować swój kapitał. Jest to popularne od wielu lat, jednak w ostatnim okresie zainteresowanie tą metodą inwestycji zdecydowanie rośnie.

komentowanie wyłączone