Skip to content

Wycena numizmatów w praktyce

Jak więc ustalić wartość monety? Należy wziąć tu pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest kolor. Przykładem mogą być monety miedziane, które początkowo mają błyszczący wygląd o czerwono – brązowej barwie. Z czasem zaczyna je pokrywać ciemna patyna. Wśród kolekcjonerów jest wielu zwolenników zarówno jednego, jak i drugiego przypadku. Oba z nich z łatwością można uzyskać sztucznie, dlatego niektórzy numizmatycy „tworzą” wygląd monet. Niemniej jednak moneta po „metamorfozie” ma mniejszą wartość, aniżeli taka, która swój wygląd zawdzięcza naturalnym czynnikom.

Kolejnym ważnym aspektem jest stopień mechanicznego zniszczenia powierzchni monety. Głębokie rysy, które znajdują się na rancie mogą znacznie obniżyć wartość. Estetyka jest tutaj niezwykle ważna. Najlepiej sprzedają się dobrze zachowane monety, dlatego te w gorszym stanie muszą mieć nieco niższą cenę, by udało się je sprzedać.

W kwestii wartości monety, ze stanem jej zachowania łączy się jakość jej bicia. Każda moneta może posiadać różny co do głębokości poziom wybicia. Najbardziej pożądane są te, które wybite są głęboko. Na ich powierzchni znacznie wyraźniej widać wszystkie detale rysunku. Monety wybite płytko, mimo posiadania takiej samej wartości użytkowej w przeszłości, cieszą się nieco mniejszą popularnością. Jakość bicia w większej mierze decyduje o wartości monety. Dla przykładu: moneta w dobrym stanie zachowania, o płytkim wybiciu może mieć znacznie niższą wartość, aniżeli ta, która jest gorzej zachowana, a posiada intensywne wybicie. Ponadto dla kolekcjonerów duże znacznie ma także centryczność bicia, jednak tutaj ogranicza się to do monet bitych na początku XIX wieku i wcześniej.

sprawdź ofertę numizmatyka z Bydgoszczy

Podobnie, jak jakość bicia, na wartość starej monety wpływa także jakość krążka. Ma to niemałe znacznie, gdyż źle wykonany krążek może sprawić, że zostanie on zaliczony do tak zwanych destruktów. Oznacza to, że najwyższą wartość moneta taka będzie miała dla osoby, która kolekcjonuje destrukty. W innym przypadku cena monety często musi zostać znacznie obniżona.

Same względy estetyczne to szeroko rozumiana kwestia. Jest to zależne od subiektywnych czynników, dlatego trudno jest określić, jak ma się to do samej wartości monety. Wiele zależy od trendów i upodobań kolekcjonerów, dlatego jest to zmienna niestabilna i różnie rozumiana.

Nieco trudniejsza jest wycena monet całkowicie unikatowych. Na rynku znajdziemy pojedyncze takie egzemplarze, w związku z czym trudne bywa ustalenie jakiejkolwiek kwoty bazowej. Niemniej jednak warto pamiętać, że niepowtarzalne egzemplarze są w cenie i z pewnością będzie polować na nie wielu obeznanych kolekcjonerów, dlatego nie można tutaj sugerować się wartością bazową innych monet.

komentowanie wyłączone