Skip to content

NUMIZMATYKA – podstawowe informacje

Numizmatyka jest nauką, która zajmuje się przede wszystkim badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetyki, a także techniki. Obecnie wiele specjalistów za jeden z działów Numizmatyki uważa Politykę Monetarną (zwalczanie przestępczości monetarnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza).
Pochodzenie słowa numizmatyka nie do końca jest odkryte- nie wiadomo czy pochodzi ono z języka łacińskiego nummus, czy z języka greckiego nomisma. Jednak wiele źródeł mówi, że jej początki sięgają początków XIV wieku, a wielki progres w tym kierunku nastąpił w okresie renesansu.

Jakie są główne zadania Numizmatyki?
• Kolekcjonowanie monet i klasyfikowanie ich
• Datowanie monet: bezwzględne
• Analiza znaków menniczych
• Analiza ikonograficzna, metrologiczna oraz epigraficzna
• Określanie kręgu użytkowników poszczególnych monet
• Interpretacja faktów i procesów dziejowych

Kolekcjonowanie monet

Kolekcjonowanie monet wiąże się z odpowiednim przechowywaniem i prawidłową ich konserwacją. Niezbędne jest także określenie autentyczności kolekcjonowanych monet, a więc prawidłowe katalogowanie ich.

Przechowywanie monet

Wartość monety zależy głównie od tego czy jest ona okazem rzadko spotykanym oraz w jakim zachowała się stanie. W przypadku monet nowych, czyli tych, które zostały wybite po 1800 roku, poszukiwane są monety zachowane świetnie, w dobrym stanie, dlatego ważne jest właśnie przechowywanie ich tak aby nie były narażone na pogorszenie swojego stanu. W takim razie NIE POWINNO SIĘ PRZECHOWYWAĆ MONET W PUSZKACH, KASETKACH, SŁOIKACH.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są klasery, czyli segregatory posiadające przezroczyste przegródki. Wszystkie wyprodukowane są z polichlorku winylu, jednak te w niskiej cenie mogą być mieszane z plastyfikatorami, co oznacza, że nie będą się one nadawać na dłuższy użytek. Mogą one emitować szkodliwe związki chloru, które zniszczą okazy.
Najczęściej wybierane przez numizmatyków są klasery wykonane z utwardzonego PCV, zwłaszcza tych renomowanych firm (LEUCHTTURM, LINDER, SAFE). Jednak wadą wszystkich segregatorów jest to, że nie ochraniają one monet przed dostępnej powietrza, często bardzo zanieczyszczonego. Istnieje pewne rozwiązanie, które pomoże rozwiązać ten problem, a mianowicie tak zwany HOLDER (kartonik z okienkami z folii), w którym chowamy monetę, a następnie umieszczamy go w klaserze.

Konserwacja monet

Konserwacja monet w pierwszej kolejności skupia się na ich czyszczeniu, a następnie na odpowiednim zabezpieczeniu ich przed zewnętrznymi czynnikami środowiska. Jeśli moneta posiada zanieczyszczenia, konieczne jest usunięcie ich z jej powierzchni. W przeciwnym razie możemy narazić ją na stopniowe niszczenie.

Wiedza o numizmatyce- literatura, Internet

Na rynku istnieje coraz to więcej katalogów w przeróżnych cenach, poczynając od paru złotych, kończąc na takich, które kosztują nawet kilkaset złotych. Stare katalogi są wystarczające aby określić naszą kolekcję, dowiedzieć się czego nam w niej brakuje i jak rzadkie są to monety. Jednak współcześnie w dobie Internetu już mało kto wydaje pieniądze na kosztowną literaturę (pomijając zwolenników przerzucania papierowych kartek starych katalogów).
Internet jest bardzo pomocny kiedy mamy za zadanie określić autentyczność posiadanej monety. Daje nam on możliwość wyszukania oryginalnym zdjęć i porównania ich z monetą, którą posiadamy. Poza tym możemy też wyszukać w sieci opisy, które ułatwią odróżnienie okazu fałszywego od prawdziwego. Świetnym sposobem na określenie autentyczności monety, gdy nie możemy znaleźć odpowiednich informacji, jest podzielenie się jej zdjęciem na forum, na którym spotkamy doświadczonych specjalistów.
Dla osób bardziej zawziętych, które pragną samodzielnie dociec autentyczności istnieje inna możliwość rozwiązania tej zagadki. Potrzebny jest mikroskop, najlepiej stereoskopowy, albo po prostu aparat cyfrowy z funkcją MAKRO, suwmiarka do pomiaru średnicy monety, macki do pomiaru jej grubości, a także waga.

Niezbędne u każdego kolekcjonera:

• Skaner albo cyfrowy aparat dobrej jakości – do fotografowania monet
• Komputer- oczywiste wraz z Internetem, który daje możliwości wyszukania niezbędnych informacji o okazach
• Segregator do katalogowania naszego zbioru
• Kieszonkowa lupa, która przyda się w przypadku zakupów nowych monet
• Pęseta z końcówkami z plastiku- po to aby na monetach nie zostawić odcisków palców
• Bawełniane rękawiczki (lepsze rozwiązanie niż poprzednie)
• Znajomość języków obcych- przyda się w przypadku czytania zagranicznych tron internetowych dotyczących numizmatyki, zagranicznych katalogów, brania udziału w aukcjach

komentowanie wyłączone